10.24121/dh.2020.S1.55

Mozgásterápia hatása diabeteses polyneuropathiás betegek adipokin- és miokinszintjére és életminőségére

Molnár Ágnes, Sztanek Ferenc dr., Szentpéteri Anita dr., Paragh György dr., Harangi Mariann dr., Balogh Zoltán dr.

Debreceni Egyetem, ÁOK, Belgyógyászati Intézet, Anyagcsere Betegségek Tanszék, Debrecen

Összefoglalás

Bevezetés

A 2-es típusú diabeteses (T2DM-es) betegek száma világszerte rohamosan emelkedik. Elsődleges rizikótényező az elhízás és az ezzel összefüggő mozgásszegény életmód. A diabeteses neuropathia a T2DM legkorábbi mikrovaszkuláris szövődménye. Egyre több adat igazolja, hogy a diabetes mikrovaszkuláris szövődményeinek kialakulásában az inzulinrezisztencia (IR) és a gyulladásos folyamatok központi szerepet játszanak. Az IR mérséklésének leghatékonyabb módja a testsúlycsökkentéssel egybekötött életmódváltás és a fokozott testmozgás.

Kitűzött célok

Célul tűztük ki a 3 hónapos mozgásterápia gyulladásos markerekre, adipokin- és miokinszintekre, valamint a szénhidrátháztartásra kifejtett hatásának vizsgálatát szenzoros polyneuropathiás T2DM-es betegekben.

Módszerek

62 perifériás neuropathiás (PNP-s) T2DM-es beteget, 62 nem neuropathiás T2DM-es beteget, valamint 63 korban és nemben illesztett kontrollszemélyt vontunk be egy nagyobb keresztmetszeti vizsgálatba. A PNP-s betegek közül 39-en 3 hónapos mozgásterápiás programban vettek részt. Értékeltük a betegek állóképességét, mozgáskoordinációját és életminőségét erre alkalmas tesztekkel és kérdőívekkel. A testsúlyt és testösszetételt InBody 720 készülékkel mértük. A perifériás szenzoros neuropathiát Neurometer és 128 Hz-es Riedel–Seiffert-féle hangvilla módszerrel értékeltük. A szérum leptin‑, adiponektin, FGF-21‑, IL-10- és irizinszintjét ELISA módszerrel határoztuk meg.

Eredmények

A 3 hónapos mozgásterápiás program hatására a betegek hemoglobin A1c szintje szignifikánsan csökkent. A szérum irizinszintje szignifikánsan nőtt a 3 hónapos program során. A szérum FGF-21- és IL-10-szintje nem változott szignifikáns mértékben. Bár a testtömegindex nem változott szignifikánsan, a betegek állóképessége, mozgáskoordinációja és életminősége szignifikáns javulást mutatott a tréning hatására. Az idegvezetési sebesség az áramérzet-küszöbérték (current perception threshold) meghatározása alapján szignifikánsan nőtt.

Értékelés

A rövid távú mozgásterápiának kedvező hatása van az életminőségre és az idegvezetésre PNP-ben szenvedő T2DM-es betegek esetén. Az irizin hasznos biomarker lehet a PNP kezelése során. További, nagy betegpopuláción elvégzett vizsgálatok szükségesek az irizin szerepének tisztázására PNP esetén.

Diabetologia Hungarica 2020; 28(Suppl.1): 82-83.